Дайджест антикорупційних новин в Україні 30 жовтня - 5 листопада 2024 року
ПЕРЕГОВОРИ ПРО ВСТУП УКРАЇНИ ДО ЄС
Європейська комісія опублікувала детальну оцінку прогресу, досягнутого десятьма країнами-кандидатками на шляху до членства в ЄС: серед них – Україна.
Документ містить оцінку реформ у чотирьох сферах: боротьба з корупцією, функціонування судової системи, фундаментальні права та свобода слова. Рекомендації розгляне Європейська Рада при прийнятті рішення щодо наступних кроків у процесі розширення ЄС.
У звіті визнається «певний прогрес» у боротьбі з корупцією та запобіганні їй. Зокрема, у зміцненні антикорупційної інституційної бази України та нарощуванні досвіду в розслідуваннях, переслідуванні та ухваленні судових рішень у справах про корупцію на найвищому рівні. На думку
Комісії, збільшення кількості персоналу сприяло зміцненню незалежності та інституційної спроможності антикорупційних органів. У звіті підкреслюється необхідність проведення оцінки ризиків та вживання відповідних заходів у найвразливіших секторах. У цій сфері на наступний рік
Комісія рекомендує:
• збільшити кількість суддів Вищого антикорупційного суду (ВАКС) та їх адміністративного персоналу;
• поліпшити результати розгляду справ про топкорупцію, зокрема щодо арешту та конфіскації кримінальних активів, зосередившись на високопосадовцях та резонансних справах, які стосуються системної корупції у найважливіших секторах та установах; усунути існуючі перешкоди, які заважають цим зусиллям;
• сприяти виконанню Державної антикорупційної програми;
• посилити спроможність НАБУ щодо проведення судових експертиз та незалежного прослуховування телефонних розмов;
• завершити розгортання та повноцінне оперативне використання системи eCase для антикорупційних органів та ВАКС;
• забезпечити ВАКС належним постійним приміщенням.
Що стосуєтьсясудової системи, Комісія підкреслила, серед іншого, досягнення у відборі суддів, оцінці їхньої кваліфікації, аудиті системи електронного судочинства. Водночас очікуються заходи щодо забезпечення заповнення суддівських вакансій; створення нового суду для розгляду адміністративних справ за участю державних органів; вдосконалення декларацій доброчесності суддів та процедури їхньої перевірки; подальшої цифровізації сфери; вдосконалення законодавчої бази для розслідування та судового розгляду кримінальних справ, тощо.
У звіті також підкреслюється необхідність підтримки та відновлення прозорого, плюралістичного та незалежного інформаційного простору. Обмеження, що накладаються з міркувань безпеки, повинні відповідати базовим громадянським правам та інтересам, як от доступ до інформації та свобода медіа.
ДІЯЛЬНІСТЬ АНТИКОРУПЦІЙНИХ ОРГАНІВ
ВАКС арештував майно керівниці Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) Тетяни Крупи, яка підозрюється у незаконному збагаченні.
Зокрема, вилучили готівкою близько $3,3 мільйонів, які знайшли у посадовиці вдома, а також близько $95 тисяч з її робочого кабінету. Під арешт також потрапили договори купівлі-продажу землі, проєктна документація на будівництво різних об'єктів, золоті прикраси, банківські картки та техніка, а також роздруковані декларації Крупи.
Нагадаємо, що на початку жовтня вдома у Тетяни Крупи ДБР знайшло близько $6 млн. Раніше Печерський районний суд Києва обрав посадовиці запобіжний захід у вигляді арешту з правом внесення застави понад 500 млн грн. НАЗК проводить повторну перевірку її декларації. Також це призвело до перевірок МСЕК в інших областях України та прискорило реформу медико-соціальної експертизи: цього тижня Кабмін подав відповідний законопроєкт до Верховної Ради.
ПУБЛІЧНІ ІНВЕСТИЦІЇ
На інвестиційному порталі з'явився 31 новий проєкт загальною вартістю 2,1 млрд євро.
Цифровий портал розроблений, щоб сприяти макроекономічній стабільності через ефективне управління державними фінансами. Проєкти пропонують приватні та державні компанії, а після аналізу їх публікують на порталі. Ініціативи охоплюють сектори енергетики, сільського господарства, машинобудування, транспорту та логістики, зеленої металургії, а також будівельних матеріалів. Всього на інвестиційному порталі доступно 126 проєктів загальною вартістю $28,9 млрд.
Раніше в Україні створили портфель інвестиційних проєктів у пріоритетних галузях для фінансування з боку держави та міжнародних партнерів. Він містить 750 проєктів загальною вартістю 2,36 трлн грн. Єдиний портфель допоможе зробити державну політику у сфері публічних інвестицій більш системною та прозорою для бізнесу, інвесторів та міжнародних партнерів.
При виборі проєктів враховували їхню відповідність стратегічним цілям держави та програмі ЄС Ukraine Facility.
ЩО ПИШУТЬ МЕДІА: ВИКРИВАННЯ КОРУПЦІЇ В УКРАЇНІ
Перші два викривачі корупції в Україні нещодавно отримали державні виплати. Reuters розповідає їхні історії та про те, як нова практика працює в Україні.
В антикорупційних органах переконані, що вона сприятиме боротьбі з корупцією. «Якщо люди знатимуть свої права, то організації зважатимуть на те, що люди можуть почати користуватися цими правами», – говорить про права викривачів Анастасія Ренкас з Національного агентства з питань запобігання корупції.
Грошову винагороду за викривання в Україні запровадили у 2019 році, але втілити її вдалося лише нещодавно. За даними Whistleblower Network News, такі виплати виявилися ефективним інструментом у боротьбі з корупцією та викоріненні шахрайства у США. Водночас, як зазначає Pinnacle Gazette в аналізі останніх подій у цій сфері, заохочення викривачів в Україні виходить далеко за межі викриття окремих випадків корупції, натомість свідчить про «глобальну боротьбу з корупцією». Така практика має потенціал «кинути виклик глибоко вкоріненим культурним поглядам на корупцію», змінюючи сприйняття викривачів зі зрадників на союзників.
- За матеріалами НАЗК.